W wyniku decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Targu, schronisko dla bezdomnych zwierząt, mieszczące się przy ul. Kokoszków 101, zakończy swoją działalność. Z nieoficjalnych informacji wynika, że właścicielka schroniska sama podjęła decyzję o jego zamknięciu, co zostało potwierdzone w komunikacie wydanym przez lokalne władze. W schronisku przebywało 273 psy, a dalsze decyzje w tej sprawie będą wiązały się z potrzebą przejęcia opieki nad zwierzętami przez samorządowców. O szczegółach sytuacji na bieżąco informowane są mieszkańcy Szczawnicy.
Decyzja o zamknięciu schroniska została podjęta na podstawie wniosków dotyczących niewystarczających warunków dobrostanu zwierząt. Poprzedziły ją kontrole przeprowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, który stwierdził konieczność poprawy warunków technicznych obiektu. W ramach podjętych działań zwrócono także uwagę na stwierdzone naruszenia, ale nie zaobserwowano zagrożenia dla życia i zdrowia przebywających tam zwierząt.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu wezwał samorządowców do podjęcia pilnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla psów ze schroniska. Zgodnie z tego rodzaju przepisami, gminy są zobowiązane do pomocy w opiece nad bezdomnymi zwierzętami, co oznacza, że każda z 43 gmin, z którymi schronisko miało podpisane umowy, musi teraz zorganizować odbiór i dalszą opiekę nad psami. Przypomniano również, że adopcja psów z placówki nadal jest możliwa, a wszyscy chętni są zachęcani do wsparcia lokalnych inicjatyw utrzymania dobrostanu zwierząt.
Źródło: Policja Nowy Targ
Oceń: Decyzja o zamknięciu schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu
Zobacz Także

