Piaski to niezwykle malownicza dzielnica Szczawnicy, usytuowana wzdłuż drogi prowadzącej do Krościenka nad Dunajcem.
Jest to miejsce, które łączy w sobie urok górskich krajobrazów oraz bliskość natury, co czyni je wyjątkowym punktem na mapie regionu.
Historia
W okresie 1871–1872 na terenach Piasków zrealizowano budowę drewnianego mostu na rzece Dunajec. Był to pierwszy stały most umożliwiający przeprawę przez rzekę w tej okolicy, jednakże nie przetrwał do naszych czasów, gdyż został zniszczony w wyniku powodzi, która miała miejsce w 1934 roku. Ciekawe jest to, że miejsce, w którym most miał swoje umiejscowienie, leży już na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem i jest znane jako Zerwany Most.
W przeszłości na terenie Piasków funkcjonowały także dwa schroniska turystyczne zarządzane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Pierwsze z nich, nazwane „Na Piaskach”, zostało otwarte 1 lipca 1925 roku przez Oddział PTT „Beskid” z Nowego Sącza. Drugie schronisko zaczęło swoją działalność w 1931 roku w nowo wzniesionym budynku Jacka Majerczaka i było prowadzone przez Oddział Pieniński PTT, nosząc nazwę „U Jacka Majerczaka”. Niestety, obie instytucje zostały zlikwidowane na początku lat 50. XX wieku.
Od 1975 do 1998 roku, Piaski znajdowały się w granicach województwa nowosądeckiego, co miało znaczący wpływ na rozwój turystyki w tym rejonie. Dziś, obszar ten pozostaje miejscem o bogatej historii i stanowi istotny punkt na mapie turystycznej regionu.
Przypisy
- Zbigniew Urbański: Zerwany Most. Makiety Pienin. [dostęp 06.01.2017 r.]
- Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 141–143.
- Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 145–146.
Oceń: Piaski (Szczawnica)