Cypel to wyjątkowa wyspa, położona na rzece Dunajec, która znajduje się w granicach administracyjnych Szczawnicy. Ta malownicza lokalizacja przyciąga turystów i miłośników natury, oferując piękne widoki oraz możliwość obcowania z przyrodą.
Wyspa jest często odwiedzana przez osoby, które pragną spędzić czas w otoczeniu wód Dunajca, co czyni ją idealnym miejscem na wypoczynek oraz rekreację.
Opis
„Cypel, usytuowany tuż poniżej Pienińskiego Przełomu Dunajca, ma wyraźnie podłużny kształt i mierzy około 580 metrów długości. To fascynujące miejsce opływają wody dwóch odnóg Dunajca, z których główny nurt znajduje się po zachodniej stronie. W czasie niskiego stanu wody rzeka przekształca Cypel w typowy półwysep. Na południowej części tego obszaru leży Pieniński Park Narodowy, który chroni unikatową florę i faunę regionu.
W latach 1925–1934 Cypel był siedzibą pensjonatu prowadzonego przez Marię i Tadeusza Wolskich, znanego jako „Biały Domek”. W tym miejscu mieściła się stacja noclegowa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Niestety, budynek ten został zniszczony podczas powodzi, która miała miejsce w dniach 15 i 16 lipca 1934 roku, gdyż była to jedna z największych powodzi w Polsce międzywojennej.
Dodatkowo, w latach 1986–1987, na Cypel zasadzono gatunki paproci, w tym zagrożony wyginięciem pióropusznik strusi, w ramach działań prowadzących do ochrony różnorodności biologicznej. Rośliny te pochodziły z obszaru zatoki Harczy Grunt, która zniknęła pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Tuż obok, na prawym brzegu Dunajca, znajduje się Schronisko PTTK Orlica, poniżej którego znajdują się malownicze szlaki, w tym Droga Pienińska.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Inhalatorium w Szczawnicy | Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy | Andrzejówka (polana) | Pieniński Ośrodek Historii Turystyki Górskiej w Szczawnicy | Schronisko PTTK „Orlica” (Pieniny) | Zdrój Waleryi w Szczawnicy | Palenica 1 | Plac Dietla w SzczawnicyOceń: Cypel (Szczawnica)