W Szczawnicy znajduje się historyczne sanatorium „Inhalatorium”, które zachwyca swoją architekturą oraz otoczeniem. Mieści się ono w malowniczym Parku Górnym, co czyni je wyjątkowym miejscem wypoczynku i rehabilitacji.
To niezwykłe sanatorium stanowi połączenie zdrowotnych właściwości inhalacji z przyjemnością przebywania w pięknej okolicy, idealnej do relaksu i regeneracji sił.
Historia
Sanatorium w Szczawnicy, znane jako „Inhalatorium”, zostało zbudowane z funduszy Adama Stadnickiego, właściciela uzdrowiska. Realizacja tego projektu miała miejsce w latach 1934-1936, kiedy to Stadnicki powrócił z podróży po europejskich kurortach, zasymilowując nowoczesne metody leczenia. Autorem architektury był Stanisław Dziewolski, pochodzący z rodziny Dziewolskich, która miała swoje korzenie w pobliskim Krościenku nad Dunajcem.
W chwili otwarcia sanatorium charakteryzowało się niezwykle nowoczesnym wyposażeniem. W obiekcie zainstalowano pierwsze w Polsce komory pneumatyczne, które umożliwiały leczenie pod zwiększonym ciśnieniem. Ponadto, urządzenia inhalacyjne zostały zakupione od renomowanej niemieckiej firmy „Inhabad” z Berlina. Meble do pokoi zamówiono w warszawskiej pracowni „Jarnuszkiewicz i spółka” oraz w lokalnych stolarzach w Nawojowej. Wodociągi natomiast zainstalowała firma z Rabki, znana jako „Kumer i Torba”.
W centralnym hallu sanatorium umieszczono tablicę, która brzmi: „Społeczeństwu szukającemu zdrowia, oddaję ten gmach do użytku, wzniesiony własnym trudem i wysiłkiem. Adam Stadnicki, 1936”. Był to wyraz zaangażowania Stadnickiego w zdrowie mieszkańców i kuracjuszy.
Okres II wojny światowej przyniósł trudności dla sanatorium. Na strychu obiektu urządzono tajny skład broni i amunicji, co przemawia za jego znaczeniem w tamtych burzliwych czasach. W obawie przed zniszczeniem mienia przez okupantów niemieckich na koniec wojny, pracownicy sanatorium zorganizowali ukrycie większości jego wyposażenia.
Po wojnie, w 1948 roku, sanatorium zostało upaństwowione. W 2005 roku przeszło proces reprywatyzacji i obecnie znajduje się pod zarządem Przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Szczawnica” SA, które jest w rękach niektórych potomków Adama Stadnickiego.
Przypisy
- Barbara Alina Węglarz: Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej. Wyd. 3. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2011 r., s. 163. ISBN 978-83-62460-17-5.
- Barbara Alina Węglarz, op. cit., str. 35–36.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy | Andrzejówka (polana) | Pieniński Ośrodek Historii Turystyki Górskiej w Szczawnicy | Schronisko PTTK „Orlica” (Pieniny) | Zdrój Waleryi w Szczawnicy | Palenica 1 | Plac Dietla w Szczawnicy | Cypel (Szczawnica)Oceń: Inhalatorium w Szczawnicy