Redyk Jesienny w Szczawnicy – relacja z wyjątkowego wydarzenia

W dniach 11-15 października Szczawnica była gospodarzem Redyku Jesiennego, jednego z najbardziej widowiskowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. To unikalne święto połączyło góralskie tradycje z pasterskimi zwyczajami, dając mieszkańcom i turystom szansę na bliskie spotkanie z kulturą Pienin. Podczas festiwalu odbyły się różnorodne występy artystyczne, a także pokazy związane z życiem na bacówkach, które przyciągnęły wiele osób. Dodatkowo, wydarzenie podkreśliło lokalne tradycje oraz współpracę między instytucjami.

Redyk Jesienny rozpoczął się od barwnego festynu, który umożliwił uczestnikom zanurzenie się w kulturę góralską. Wśród zaprezentowanych atrakcji znalazły się pokazy tradycyjnych metod produkcji oscypka oraz występy lokalnych zespołów folklorystycznych. Publiczność mogła posłuchać góralskiej muzyki, tańców, a nawet uczestniczyć w pokazie instrumentów pasterskich. Wydarzenie zgromadziło górali w regionalnych strojach, co dodało laboratorium kulturalnego słonecznego blasku Pienin.

Na ulicach Szczawnicy odbył się niezwykły pochód prowadzący przez najważniejsze punkty miasta. Wśród prowadzących byli nie tylko pasterze z owcami, ale także dziecięce zespoły góralskie prezentujące tradycje poprzez taniec. Zwieńczeniem pochodu były występy na plenerowej scenie, które zakończyły się znakomitym koncertem zespołu Enej. Dzięki wsparciu lokalnych instytucji oraz mieszkańców, Redyk Jesienny przyciągnął ogromną liczbę gości, co znacząco wpłynęło na promowanie regionu oraz jego bogatej kultury.

Organizatorzy wydarzenia przyznali podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie festiwalu. W szczególności wyrazy uznania skierowano do Bacy Andrzeja Majerskiego, który dbał o przeprowadzenie redyku, oraz władz lokalnych. Takie inicjatywy podkreślają znaczenie współpracy w kultywowaniu lokalnych tradycji i promowaniu kultury regionu. Dzięki zjednoczonym wysiłkom, Redyk Jesienny w Szczawnicy stał się niezapomnianym wydarzeniem, które na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Źródło: Urząd Miasta Szczawnica

Oceń: Redyk Jesienny w Szczawnicy – relacja z wyjątkowego wydarzenia